Letos na začátku srpna jsme vyrazili na dovolenou po krásách východní Francie. První týden jsme strávili v rolích turistů na úplném severu v Bretani a druhý týden v rolích surfových začátečníků na úplném jihu atlantického pobřeží v surfové základně poblíž Soustons.
A jak vlastně probíhaly naše první surfové pokusy? Náš výcvik začal jak jinak než na suchu. Seznámili jsme se s prknem, s tím jak se správně dostat do vody, jak si vybrat vhodné místo k surfování a hlavně jak pádlovat a jak se na surf postavit. Tohle všechno jsme si vyzkoušeli a ani jsme se nenamočili. Po cca hodinové teoretické přípravě jsme se přesunuli asi 10 km na pláž do Soustons. Po asi 30 ti minutové “procházce” přes rozpálené duny jsme konečně dorazili na spot a mohlo se začít s tréningem na ostro v oceánu. První věc co je třeba natrénovat je pořádný pádlování - žádné šolíchání a čeření vody, ale pořádné záběry celým předloktím. Když už jsme jakž tak pádlovali, tak přišli na řadu první kobry. Tzn. rozpádlovat se a pokud se mi podaří vlnu(rozuměj pěnu) chytit, tak se pokusit dostat do pozice kobry(jogíni určitě znají). Komu se dařilo odjíždět kobry začal za chvilku zkoušet první take-offy.
Další dny jsme už trénovali bez koučů a snažili jsme se prohlubovat nabyté zkušenosti, což se nám více či méně dařilo. Přibližně v půli týdne se vlny zvedli na dvojnásobnou velikost. Pro zkušené surfaře asi nic extra, ale musím říct, že když jsem se poprvé vrhl do vody a snažil se vlny přepádlovat a dostat se na line-up, měl jsem z té masy vody docela respekt. Zde je třeba zmínit, že zkušený surfař se s vlnamy nepere jako my, ale napozoruje si v jakých chodí setech a do vody se vrhá v době kdy síla vln poleví a nastane ta krátká chvilka, kdy se dá celkem beztrestně probojovat až na line-up. Další možnost je využít tzv. rip currentu, což je v podstatě zpětný proud, kterým odtéká voda z vln zpět do oceánu.
Surfování není jenom o dokonalé koordinaci pohybů, rovnováze a fyzickém skillu, ale z hodně velké části je o porozumění oceánu a znalosti fyzikálních zákonitostí. Člověk může pádlovat jako Kelly Slater, ale pokud se vlny lámou o 10 metrů blíž ke břehu budou ho stejně podjíždět.
S blížícím se koncem naší dovolené i vlny ztráceli na energii, takže jsme poslední dny věnovali výletu do mořského akvária v Biarritzu, nebo výletu na longboardech. V okolí je spousta krásných měst a městeček a také spousta cyklostezek, takže všemožným výletům ať už na kole, nebo na longboardu se meze nekladou.
Kdybychom měli více času, rád bych navštívil Pyreneje, které má člověk stále na dohled a které se majestátně tyčí nad hladinou oceánu.
Aby se z člověka stal hotový surfař je třeba určitě víc, něž několik dnů nesmělých pokusů, ale i těch několik dnů je krásný zážitek a pokud budu mít další příležitost, rád si opět nechám vypláchnou dutiny slanou vodou a pískem:)
Žádné komentáře:
Okomentovat